اسکرو کانوایر – ساختمان اسکرو کانوایر

نوار نقاله – یک نوار نقاله از چه اجزایی تشکیل شده است؟
سپتامبر 2, 2019
سرند – جایگاه سرند در مدارهای خردایش و دانه بندی
سپتامبر 6, 2019

تاریخچه اسکرو:

تاریخچه اسکرو کانوایرها که یکی از ساده ترین و کارآمدترین ابزار در انتقال مواد فله به شمار می آیند،  به 2000 سال قبل از یونان باستان بر می گردد. پیچ ارشمیدس، یکی از اختراعات ارشمیدس، که ساختمانی لوله ای داشت و در زاویه تقریبی 48 درجه نسبت به راستای افق قرار می گرفت، یک سر آن در داخل آب قرار داشت و با چرخش پیچ (پره) آب به سمت بالا هدایت می شد، که از این طریق برای آبیاری زمین های کشاوری از طریق آب های زیرمینی استفاده می شد. که جزء اولین اسکرو کانوایرها محسوب می شد.

 

 

اسکروها در دنیای امروز:

امروزه اسکروها به عنوان یکی از تجهیزات انتقال مواد، نقش بسیار مهمی در طیف وسیعی از صنایع ایفا می کنند. چرا که دارای کاربردی منعطف با شرایط می باشند و از بسیاری جوانب مقرون به صرفه می باشند. که از آن ها جهت انتقال مواد فله، ضایعات مواد غذایی، زباله ها، غلات، خوراک دام و غیره استفاده می شود.

 

ساختمان اسکرو:

این دستگاه از یک پره در داخل محفظه بدنه اصلی اسکرو تشکیل شده است  ودر داخل پره، شفت قرار گرفته و به یک سیستم محرکه متصل می­گردد. اسکرو بسته به کاربرد آن میتواند هم به صورت افقی و هم زاویه نصب گردد. در متراژهای بالای 8 متر، به دلیل جلوگیری از سایش ماردون یا پره به بدنه داخلی محفظه، از یک یاتاقان میانی استفاده می­گردد. در اسکروهایی که متراژ بالای دارند می توان بدنه اسکرو را چند تکه ساخته و توسط پیچ و مهره به یکدیگر متصل کرد. شکل هندسی اسکرو میتواند دایره (که به عنوان اسکرو لوله ای نیز شناخته می شوند)، مکعب و یا U شکل باشند.

 

 

کاربردهای دیگر اسکرو کانوایرها:

  • مخلوط کردن و میکس کردن مواد
  • به عنوان سیستم گرمایشی و سرمایشی چرا که عایق خوبی می باشند.
  • به دلیل ساختار و سیل بندی ویژه اسکروها، از ورود آلودگی و رطوبت به داخل آن و خروج مواد جلوگیری می کند.

در کاربردهای بهداشتی:

مواردی که نیاز به شست و شوی اسکرو کانوایر می باشد. می توان از متریال استیل استفاده کرد.

مواردی که مواد دارای خورندگی و سایش بالایی هستند:

می توان پره  را از جنس CK45 ساخت.

تفاوت اسکرو کانوایر و ماسه شورها:

اسکرو کانوایرها با قطر بالای یک متر عملاً در معادن شن و ماسه به عنوان ماسه شور کاربرد دارند.

جهت حفظ عمر مفید یاتاقان سر و ته :

می توان از سیل بندی ST37 و نمد جهت جلوگیری از آسیب به یاتاقان­ها استفاده کرد. در بعضی از موارد روی پره، لاینر لاستیکی یا پوشش جهت جلوگیری از خورندگی استفاده می گردد. حتی در بعضی از موارد بخصوص در ماسه شورها از لاینر به صورت پیچ و مهره ای استفاده می شود.

دیدگاه ها بسته شده است